Contest Results – Noreastcon 2019

Contest Categories PDF

100–Aircraft

1/144=1/101 to 1/2000
1/72= 1/100 to 1/60
1/48 = 1/59 to 1/40
1/32 =1/39 to 1/1

101. Biplanes and rigged types – All scales Sponsored by IPMS Niagara Frontier

  1. Mark Tutton – P-12E
  2. Tim Burke – Fokker BII
  3. Nick Filippone – Letou S-20

102. Single engine prop. – 1/72 Sponsored by IPMS Rochester

  1. Dave Pratt – Boulton Paul Defiant Mk1
  2. Dwayne Munk – Bf 109 E4
  3. David Delong – Fairey Firefly Mk5

103. Single engine prop. – Allied – RAF – 1/48 Sponsored by IPMS Patriot Chapter

  1. Fredrick Seitz – Hawker Hurricane (Trop)
  2. David Pratt – Hawker Typhoon Mk Ib
  3. Art Loder – Boultn Paul Defiant (Day Fighter)

103. Single engine prop. – Allied – non-RAF – 1/48

  1. Kyle Koppos – Percival Vega Gull
  2. Mike Dobrzelecki – Lublin R XIII D
  3. Tim Burke – Republic P-47D (bubble top)

104. Single engine prop. – Axis – 1/48 Sponsored by Art Loder

  1. Scott Carpenter – Macci C202 Folgore
  2. Kyle Koppos – Mitsubishi KA-14
  3. Fred Seitz – Nakajima Ki43 Hayabusa

105. Multi engine prop – 1/72

  1. Dave Pratt – Do-17Z2

106. Multi engine prop – 1/48 Sponsored by Art Loder

  1. Tim Burke – P-38J Lightning
  2. Fred Seitz – Vickers Wellington MkI E
  3. Art Loder – FW 190A/Ju88C

107. Jet aircraft – 1/72 Sponsored by John Nickerson

  1. Gary Levaria – F-16C Block 20
  2. John Nelligan – Sea Vixen
  3. David DeLang – F4B Phantom II

108. Jet aircraft – 1/48 Sponsored by IPMS Champlain Valley

  1. Nick Filippone – de Havilland Vampire
  2. Tim Burke – de Havilland Vampire
  3. Jim Middleton – F9F-2 Panther

109. All aircraft except civil – 1/32 Sponsored by Long Island Scale Model Society

  1. Bob DeMaio – TA-152-H1
  2. Fred Seitz – Republic P-47M

110. All aircraft except civil – 1/144 Sponsored by Southern Maine Scale Modelers

  1. Bill Ellis – Junkers Ju-52
  2. Grace Levitt – Douglas SBD Dauntless

111. Civil and civil use aircraft – All scales Sponsored by Dave Pratt

  1. Nick Filippone – Farman f.190

112. Rotary wing – All scales Sponsored by Dave Pratt

  1. Nick Filippone – Mil MI2 Hoplite
  2. Jim Terry – OH-13 Sioux
  3. Chris Ekstrom – AH-56 Cheyenne

113. Scratchbuilt, major conversions, and vacuforms – All scales Sponsored by Dick Schulenberg in memory of John Bishop

  1. Dave Pratt – Y1B-17
  2. Nick Filippone – Kokusai Ki 59 Theresa
  3. Mark Tutton – F4B-2

114. All Aircraft – Out of the Box Sponsored by Steve Tytko

  1. Tim Burke – Fokker DR-1 Triplane
  2. Dave Pratt – Brewster F2A-1
  3. Fred Seitz – Curtiss P-40B


Back to Top of Page

200–Military Vehicles

1/72 =1/51 to 1/2000
1/48 = 1/50 to 1/40
1/35 =1/39 to 1/1

201. Fully tracked AFV’s – All periods -1/72 Sponsored by Art Loder

  1. Tim Burke – Renault Ft-17
  2. David DeLang – ISU-152
  3. Chris Ekstrom – FV432 Mortar Carrier

202. Halftracks, wheeled vehicles and softskins – All periods – 1/72

  1. Tim Burke – Sd.Kfz.222
  2. Nick Filippone – Fiat Polski G21
  3. Chris Ekstrom – Daimler Mk.II

203. All armor subjects – All periods – 1/48 Sponsored by Long Island Scale Model Society

  1. Chris Ekstrom – Humber Mk.IV
  2. Dave Pross – Sturmtiger
  3. Jim Terry – German Armored Car

204-A. Fully tracked AFV’s (pre-1946) Allied with Turrets – 1/35 Sponsored by IPMS Niagara Frontier

    1. John Rauscher – British Panther “Cuckoo”
    2. Dave Pross – JS-3 Manchuria
    3. Jim Terry – WWII Lut A-1 Amtank

204-B. Fully tracked AFV’s (pre-1946) Allied no Turrets – 1/35

  1. Brian Fowler – Mk.IV Male
  2. Mac Johnston – Armored Bulldozer
  3. Jim Terry – Whippet Tank in Rusian Markings

205. Fully tracked AFV’s (pre-1946) Axis – 1/35 Sponsored by IPMS Patriot Chapter

  1. Jim Terry – Hetzer Tank Hunter
  2. Dave Pross – Tiger II in Octopus Camo
  3. Russell Gosseliu – Tiger 1331

206. Fully tracked AFV’s (modern – post 1946) – 1/35 Sponsored by IPMS/MidHudson Valley

  1. Chris Graeter – Tiran 5
  2. Al Bubnis – USMC M-26 Pershing
  3. Dave Pross – M3A3 Bradley

207. Open top or visible interior AFV’s – 1/35

  1. Russell Gosseliu – Geschutzwagen
  2. Steve Weller – WWI British Mk.V Tank
  3. Chris Graeter – M9 ACE Armored Earth Mover

208-A. Wheeled vehicles and softskins – All periods – 1/35

  1. Mac Johnston – WWII U.S. Armored Command Jeep
  2. Bill Koppos – Adler Armored Car
  3. Al Bubnis – Lanchester Armored CAr

208-B. Halftracks – All periods – 1/35

  1. Dave Pross – 5-Ton Diana
  2. Russ Gossein – Universal Carrier
  3. Robert DeMaio – Sd.Kfz.251

209. Ordnance (incl. siege, fixed and rail artillery) – All periods – All scales

  1. Dave Pross – Krupp 21cm Morser
  2. Jim Terry – Flak 37 AA Gun
  3. Pat Piccirilli – 155mm Howitzer

210. Scratchbuilt and major conversions – All periods – All scales

  1. Mac Johnston – Waldschlepper LS1500
  2. Dave Pross – Einheitsturm
  3. Jim Terry – T-34/D-30 Syrian

211. All Military vehicles – Out of the Box Sponsored by Jeff Cannell

  1. John Gallagher – Skoda 30.5cm 1916
  2. Chris Graeter – Kubelwagen
  3. Jim Terry – Puma Armored Car


Back to Top of Page

300–Automotive

1/43 = 1/32 to 1/2000
1/24 = 1/31 to 1/20
1/12 = 1/19 to 1/1

301. Stock – 1/24 Sponsored by Goldstein Subaru

  1. Mac Johnston – 1951 Fiat 500
  2. Mark Tutton – Mercedes 540K
  3. Paul Jendzeizyk – Cord 812

302. Custom [Show] cars – 1/24 Sponsored by IPMS Patriot Chapter

  1. Matt Butrym – Tiajuana Taxi
  2. John Papp – Surfite
  3. Jeff Moore – Batmobile

303. Competition cars – Open wheel and Dragster – 1/24 Sponsored by Alfa Romeo of Albany

  1. Frank Blonski – Salami Drag Car
  2. Gilbert Sabkowski – Lemonhead AA/Fa
  3. Paul Jendzeizyk – Alfa Romeo 158

304. Competition cars – Closed wheel – 1/24 Sponsored by P.C.I. Tire & Service Center

  1. Frank Blonski – Willy’s Drag Car
  2. John Papp – Anglia Gasser
  3. Paul Jendzeizyk – BMW 328

305. Street machines – Pre-1950 – 1/24 Sponsored by Goldstein Subaru

  1. John Papp – Rat Roaster
  2. Paul Jendzeizyk – 1929 Ford Roadster

306. Street machines – 1950 and later [including Muscle Cars] – 1/24 Sponsored by Nemeth’s Auto Repair

  1. JimLiguori – Baldwin Camaro
  2. John Papp – The General

307. Pickups, 4X4’s, monster trucks, motorcycles – All scales Sponsored by Jay’s Auto Repair

  1. Jeff Tibursky – 1951 Ford F1 Pickup
  2. Mac Johnston – 1950 Ford F1 Pickup
  3. John Papp – Deisel Sellers pickup

308. Commercial vehicles, fire, rescue and emergency vehicles – All scales Sponsored by Fountain Restaurant No Entries

309. All automotive – 1/43 Sponsored by Dave and Lori Price

  1. Mark Tutton – Ford GT40
  2. John Papp – Puegeot Rally Car
  3. Paul Jendzeizyk – 1896 Peugeot

310. All automotive – 1/12 Sponsored by Jay’s Auto Repair

  1. Paul Jendzeizyk – 1901 Dedion Bouton
  2. Frank Blonski – Rat Rod
  3. Jay Devlin – Ferrari 641 F190

311. All automotive – Out of the Box Sponsored by Tri City Muscle Car Club

  1. Frank Blonski – 1966 Chevy Impala
  2. Mark Tutton – Jaguar XJR8
  3. Paul Jendzeizyk – Alfa Romeo 6C 1750


Back to Top of Page

400–Ships

1/700 = 1/600 to 1/2000
1/350 = 1/599 to 1/1

401. Oar/Sail/Man powered ships – All scales Sponsored by Dick Schulenberg in memory of Don Schulenberg USN 1939 – 1947

  1. Matt McKieby – Viking Longship
  2. Paul Jendzeizyk – Dakkar Viking Ship

402. Powered surface ships – 1/700 Sponsored by IPMS Rochester

  1. David DeLang – USS Montpelier
  2. Nick Filippone – IJN Fuso
  3. Mark Leavitt – SS Jerrimia O’Brien

403. Powered surface ships – 1/350 Sponsored by IPMS Patriot Chapter

  1. Martin Quin – USS Texas
  2. Nick Filippone – HMS Victoria
  3. Mark Tutton – USS Wasp CV18

404. Submarines – All scales

  1. Al Bubnis – Br. XCraft X5
  2. Chris Ekstrom – USS Seawolf
  3. Jim Liguri – USS Greenville

405. All ships – Out of the Box

  1. Jim Liguri – Limiko Water Taxi
  2. Pat Piccirilli – USS Gato
  3. Grace Leavitt – Oscar II


Back to Top of Page

500–Figures

501. Foot and mounted – 30mm and smaller

  1. Jeff Moore – Mephiston Chief Librarian

502. Foot – 31mm to 90mm

  1. Mike Gondor – Scipio Africanus
  2. John Rauscher – Royal Marine
  3. Brian Fowler – No Man’s Land

503. Mounted – 31mm to 90mm

  1. Matt McKeeby – Mounted Samurai

504. Foot – Larger than 90mm

  1. Matt McKeeby – Taisho
  2. John Rauscher – Mohawk French Indian Wars

505. Mounted – Larger than 90mm

  1. Al Bubnis – Death Dealer
  2. Robert DeMaio – Zoro

506. Busts – All scales

  1. Matt McKeeby – Lon Chaney
  2. Mike Gondor – Horatio Nelson
  3. Patsy Schwab – Batman

507. Figures – Fantasy, Science fiction, TV, Movies & Comics – All scales Sponsored by Bay Colony Historical Modelers Association

  1. Matt McKeeby – The Witch
  2. John Rauscher – Puss in Boots
  3. Patsy Schwab – Light Female Warrior


Back to Top of Page

600–Science Fiction, Fantasy, and Real Space

601. Science fiction vehicles and equipment, other than spacecraft [includes all hypothetical subjects] – All scales No Entries

602. Science fiction spacecraft – All scales

  1. JimLiguori – Star Trek Enterprise Refit
  2. Grace Leavitt – USS Enterprise Refit
  3. Pat Picciarelli – Klingon Bird of Prey

603. Real space vehicles and equipment – All scales

  1. Nick Filippone – BOMARC
  2. Pat Picciarelli – V-2

604. Mecha (gundams, robots, suits, etc.) – All scales Sponsored by IPMS Patriot Chapter

  1. Jeff Moore – Death Company Dreadnaught

605. All science fiction, fantasy, and real space – Out of the Box

  1. Mark Tutton – NX-01
  2. Robert DeMaio – Star Wars Snow Speeder
  3. Grace Leavitt – NCC1701E USS Enterprise


Back to Top of Page

700–Dioramas

701. Small dioramas – 12” base or smaller

  1. Brian Fowler – Poland 1939
  2. Dave Pross – T-44 Scrapyard
  3. Phillip Lechmanski

702. Large diorama – base larger than 12”

  1. Matt McKeeby – Hunters in the Hedgerows
  2. Robert Seckler – Hitching a Ride
  3. Al Bubnis – CSS Hunley

703. Vignettes – 2-4 figures, no vehicles

  1. Matt McKeeby – Death Struggle
  2. Tim Greeman – Cossack Mortar Team
  3. Bernard Blonski – 5cm PAK38


Back to Top of Page

800–Miscellaneous

801. Collections – Five or more related subjects

  1. Dave Pratt – Yanks in Roundels
  2. Jim Middelton – WWII Ground Vehicles
  3. Tie:
    • Grace Leavitt – Star Fleet Star Ships
    • Mark Leavitt – Surface Action Group

802. Triathlon – Three models from three different classes Sponsored by Bill Ellis

  1. Tim Burke – U2S; Bushnell’s Turtle; CZP Artillery Tractor
  2. Mike Gondor – JSU-152 Assault Gun; Honda RC166 Mororcycle; Paul Von Hindenburg
  3. Jim Liguori – Lamborghini; Schnell Boot; Ju52 Float Plane

803. Paper Models – All subjects – All scales Sponsored by Nick Filippone No Entries

804. Railroad Modelling – Rolling Stock – All subjects – All scales

  1. Paul Jendziezyk – 1804 Trevithick Locomotive

805. Railroad Modelling – Scenery – All subjects – All scales No Entries

806. Miscellaneous – All entries not included above

  1. Peter Jendzeizyk – 4-Stroke Engine
  2. Tom Dabkowski – Horse Drawn ’32 Ford Victoria

807. All Miscellaneous – Out of the Box No Entries


Back to Top of Page

900–Junior Entries

901. Junior [ages up to and including 17] – All entries Sponsored by Granite State Modelers Club

  1. Tait Ekstrom – Po’s X-Wing

Special Awards

Best Aircraft Sponsored by IPMS Binghamton

  • Scott Carpenter – Macchi C202

Best Military Vehicle Sponsored by IPMS Niagara Frontier

  • Mack Johnston – German Waldschlepper

Best Automotive Sponsored by Goldstein Subaru

  • Frank Blonsky – Willy’s Drag Car

Best Ship Sponsored by Dave Pratt

  • Matt McKeeby – Viking Longboat

Best Figure Sponsored by IPMS Niagara Frontier in memory of Samantha Hanna of Section 8 Hobbies

  • Matt McKeeby – Taisho

Best of the Rest Sponsored by Pat Piccirilli

  • Matt McKeeby – Death Struggle

The Dr. Martin O’Connor Award for the Best WWI Aircraft

  • Tim Burke – Fokker BII

Noreastcon 2019 Chairman’s Award Sponsored by Nick Filippone

  • Jeff Tyburski – 1951 Ford F1 Pickup

Best 1939 Military Subject (Any Class)

  • Brian Fowler – Poland 1939 Diorama

Judges Best in Show Sponsored by Micro-Mark Tools

  • Matt McKeeby – Taisho

Back to Top of Page